کمیسیون حقوق: طالبان نظامیان حکومت پیشین را به‌گونۀ ظالمانه بازداشت، شکنجه و نابود می‌کنند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش موارد بازداشت، شکنجه و کشتن نظامیان حکومت‌ پیشین از سوی طالبان در بخش‌های مختلف کشور خبر می‌دهد.

این کمیسیون ناوقت روز شنبه‌، ۲۸ حوت، با نشر اعلامیه‌ای، با استناد به ویدیوهای نشرشده در صفحات اجتماعی می‌گوید که طالبان نظامیان حکومت‌ پیشین را به‌گونه «ظالمانه» بازداشت و شکنجه می‌کنند و سپس به‌صورت «بی‌رحمانه‌ تمام» با ابزارها و روش‌های «بسیار دردآور» به قتل می‌رسانند.

براساس یافته‌های این نهاد، نظامیان پیشین که در حال حاضر در کشور باقی مانده‌اند، از ترس انتقال‌گیری طالبان، در «خفا» به سر می‌برند.

کمیسیون حقوق بشر همچنان مدعی شده است که برخی از دولت‌های منطقه، از نظامیان حکومت‌ پیشین به‌عنوان نیروهای رزمی، در جنگ‌های «منطقه‌ای» استفاده می‌کنند.

این نهاد تصریح کرده است: «اکثراً خانواده‌های فقیر و بیچاره این نظامیان پیشین، به‌ دام گروه‌های جنایی و تبه‌کار افتاده و دچار سرگذشت‌های شوم می‌شوند و یا کودکان و زنان‌شان، با فقر و ‌آینده بسیار مبهم مواجه استند.»

با این حال، کمیسیون حقوق بشر از «ناتو» خواسته است تا در برابر «سرنوشت دردناک» هم‌پیمانانش، پاسخگو باشد.

در اعلامیه افزوده شده است: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از همه دولت‌هایی‌ که در افغانستان برای اهداف مبارزه با تروریسم جنگیدند و در اخیر با بی‌مسوولیتی، هم‌پیمانان خود را تنها گذاشتند می‌خواهد تا در قبال تصامیم خویش و در برابر سرنوشت دردناک هم‌پیمانان خویش، پاسخگو باشند.»

پیش از این نیز، سازمان‌های حقوق بشری از بازداشت، شکنجه و قتل نظامیان حکومت‌ پیشین از سوی طالبان نگرانی کرده بودند؛ اما این ادعاها همواره از سوی طالبان تکذیب شده است.

دکمه بازگشت به بالا