رویداد سیوک دایکندی؛ یکی از بسته‌گان قربانیان: به هر عضو خانواده‌ام ۶۰ مرمی شلیک شده بود

۸صبح، کابل: یک عضو خانواده قربانی در سیوک دایکندی که هفته گذشته مورد حمله طالبان قرار گرفت، با روایت از چگونه‌گی قتل خانواده‌اش از سوی طالبان، با نوشتن نامه‌ای از جهان عدالت خواسته است.

عبدالروف حکیمی، برادر امین‌الله مالی حکیمی، از قربانیان رویداد سیوک دایکندی، در نامه‌ای سرگشاده روز جمعه، ۱۱ قوس، از جامعه جهانی خواسته است که حمله بر دایکندی بخشی از نسل‌کشی هزاره‌ها از سوی طالبان است و باید محکوم شود.

او در این نامه گفته است که طالبان به هر کدام از هشت عضو خانواده‌‌اش در دایکندی، بیش از ۶۰ مرمی شلیک کرده‌ بودند؛ طوری که شستن اجسادشان غیرممکن شده بود.

به گفته او، اجساد با کفن‌های آغشته با خون دفن شدند.

او شمار قربانیان را که در نتیجه حمله طالبان جان باختند، سه کودک به نام‌های مهدی جعفری (۱۴ ساله)، محمد جعفری (۱۱ ساله)، عنایت‌الله جعفری (۱۲ ساله)، یک زن به‌ نام مروارید جعفری و چهار مرد به نام‌های امین‌الله مالی حکیمی، ابراهیم یعقوبی، محمدعلم جعفری، شیرمحمد جعفری و امیر جعفری یاد کرده‌ است.

در همین حال، او می‌گوید که دست‌کم پنج عضو خانواده‌های قربانی هم اکنون در بند طالبان هستند و اگر توجه نشود، ممکن است از سوی طالبان کشته شوند.

او افزوده است که یک عضو دیگر این خانواده تاکنون ناپدید است.

او با روایت از هجوم طالبان بر روستای سیوک و آنچه که بر خانواده او گذشته، از جهان خواسته است که طالبان را در قبال این عملکردشان پاسخ‌گو بسازند.

عبدالرووف حکیمی در نامه‌اش گفته است که هیچ حکومت قانونی و نهاد شفافی وجود ندارد که او بتواند در مورد تحقق عدالت در مورد خانواده‌اش به آن مراجعه کند.

با این حال، او می‌گوید که جامعه بین‌المللی، سازمان‌های حقوق بشر و گروه‌های جامعه مدنی در سراسر جهان جنایات بی‌رحمانه و گسترده علیه خانواده‌های هزاره در ولایت دایکندی را محکوم و بر طالبان فشار بیاورند که اعضای دربند این خانواده‌ها را آزاد کنند.

او همچنین خواسته است که ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، باید در مورد آنچه در سیوک دایکندی گذشته است تحقیق کند.

اواخر هفته گذشته، طالبان بر روستای سیوک‌شیبر دایکندی حمله کردند و در نتیجه هشت عضو یک خانواده به شمول کودکان را کشتند.

طالبان گفتند که بر یک گروه مسلح در این روستا حمله کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا