وزیران دفاع روسیه و امریکا درباره سقوط پهپاد امریکایی گفت‌وگو کردند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و لوید آستین، همتای امریکایی‌اش درباره برخورد یک پهپاد سوخوی-۲۷ روس و یک پهپاد ایالات متحده بر فراز دریای سیاه گفت‌وگو تلفنی کرده‌اند.

رویترز گزارش داده است که وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه، ۱۵ مارچ، با انتشار بیانیه‌ای از این تماس تلفنی خبر داده، اما به جزییات گفت‌وگوهای دو طرف اشاره نکرده است.

در همین حال پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، گفته است که آستین با شویگو «درباره رفتار غیرحرفه‌ای، خطرناک و بی‌پروای نیروی هوایی روسیه در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز دریایی سیاه گفت‌وگو کرده است.»

او به نقل از آستین تاکید کرده است که امریکا به پرواز و فعالیت در هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه بدهد، ادامه خواهد داد.

بربنیاد گزارش رویترز، مقام‌های ارشد روسیه و امریکا به دلیل اختلاف بر سر جنگ اوکراین تماس‌های بسیار اندکی در سال جاری میلادی داشته‌اند، به‌طوری که مناسبات دو طرف به پایین‌ترین حد در دهه‌های اخیر رسیده است.

گفتنی‌ است که مرکز فرماندهی اروپایی امریکا اعلام کرد که روز سه‌شنبه، ۱۴ مارچ، یک فروند جنگنده سوخو-۲۷ روسیه به یک پهپاد M-9 ریپر امریکایی بر فراز دریای سیاه برخورد کرده که این امر موجب سقوط پهپاد امریکا در آب‌های بین‌المللی شده است.

براساس گزارش‌ها، دو جنگنده سوخوی-۲۷ روسیه، پهپاد امریکا را در شرایطی که فرماندهی اروپایی امریکا آن را «ناامن و غیرحرفه‌ای» خواند، ره‌گیری کرده‌اند.

امریکا ادعا کرده که هواپیمای روسیه علاوه بر برخورد با پهپاد امریکایی، سوخت خود را روی آن ریخته و به شیوه‌ای بی‌پروا و غیرحرفه‌ای در مقابل آن پرواز کرده است.

دکمه بازگشت به بالا