۵۴ نیروی حافظ صلح در یک حمله گروه جهادی در اوگاندا کشته شدند

مقام‌ها در اوگاندا اعلام کردند که در نتیجه حمله هفته گذشته گروه جهادی الشباب بر یک پایگاه نیروهای حافظ صلح افریقا در سومالیا ۵۴ تن از این نیروها جان باخته‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یووری موسوینی، رییس جمهور اوگاندا، روز یک‌شنبه، ۴ جون، گزارش داده است که این تعداد در پی حمله تهاجمی گروه جهادی الشباب در ۲۶ می، بر یک پایگاه نظامیان اتحادیه افریقا در سومالیا کشته شده‌اند.

رییس جمهوری اوگاندا، در این بیانیه خاطر نشان کرده است: «این اشتباه توسط دو فرمانده به نام‌های سرگرد اولوکا و سرگرد اوبو انجام شد که به سربازان دستور عقب‌نشینی دادند.»

به گفته مقام‌ها، این تلفات یکی از سنگین‌ترین تلفاتی است که نیروهای طرفدار دولت تحت حمایت نیروی اتحادیه آفریقا موسوم به(ATMIS)، عملیات را علیه الشباب آغاز کردند.

گروه الشباب، که از یک دهه به این‌سو حملات  مرگباری را علیه دولت مرکزی سومالیا به راه انداخته است، مسوولیت حمله روز ۲۶ می، را بر عهده گرفت و گفته که پایگاه را تصرف کرده است.

به اساس گزارش‌ها، جنگ‌جویان الشباب یک موتر مملو از مواد منفجره را به پایگاهی در «بولو مارر» واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب غربی موگادیشو، پایتخت سومالیا بردند که این امر سبب درگیری شدید میان این گروه و نظامیان اتحادیه افریقا شد.

نیروهای اتحادیه افریقا متشکل از نظامیان اوگاندا، بوروندی، جیبوتی، اتیوپیا و کینیا بوده که در جنوب و مرکز سومالیا مستقر هستند.

سال گذشته، حسن شیخ محمد، رییس جمهور سومالیا، حمله گسترده‌ای را علیه شبه نظامیان به راه انداخت و مردم

این کشور  را برای کمک به بیرون راندن اعضای گروه جهادی که او آن را «ساس» توصیف کرد، گرد هم آورد.

این در حالی است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در ماه فبروری در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل، سال ۲۰۲۲ را مرگبارترین سال برای غیرنظامیان  در سومالیا اعلام کرد.

دکمه بازگشت به بالا