فراه در غیبت آماده‌گی برای نوروز؛ «به آیین و فرهنگ مردم احترام گذاشته شود»

۸صبح، فراه

در سال‌های گذشته زنان و مردان در ولایت فراه با برنامه‌های متفاوت نوروز را گرامی می‌داشتند؛ اما امسال از این برنامه‌های خبری نیست.

سیدرسول سادات، باشنده فراه، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «ما سال‌های قبل شب و روز نوروز را در کنار خانواده‌های خود با پختن غذاهای خوش‌مزه و گوناگون تجلیل می‌کردیم و در اولین ساعات نوروز، همه اعضای خانواده لباس نو می‌پوشیدیم و با خانواده‌های خود به جا‌های تفریحی می‌رفتیم؛ اما امسال نوروز را تجلیل نمی‌توانیم.»

فریدون، باشنده دیگر شهر فراه است. وی می‌گوید که تجلیل از نوروز، جزو رسم و عنعنات مردم است و گرامی‌داشت از این روز تاریخ چندین‌ساله دارد. وی می‌افزاید که در سال‌های گذشته وقتی نوروز نزدیک می‌شد، برخی از وسایل خانه خود را نو می‌کردیم و بعضی اجناس دیگر را شست‌وشو می‌دادیم؛ اما امسال هیچ برنامه‌ای نداریم.

فرشته بهاری، باشنده دیگر فراه، می‌گوید که آن‌ها در سال‌های گذشته ۱۰ روز پیش از نوروز آماده‌گی می‌گرفتند. خانم بهاری می‌افزاید: «در شب نوروز ده نوع غذا تهیه می‌کردیم و با خانواده خود نوروز را جشن می‌گرفتیم. در روز نوروز با لباس‌های جدید به مکان‌های تفریحی ولایت فراه مانند سلطان امیر، باغ پل و دیگر جاهای تفریحی می‌رفتیم. در روز چهارشنبه که به ‌نام چهارشنبه اول سال یاد می‌شود، تمام زنان با اطفال‌شان به منطقه باغ کافی که در نزدیک شهر فراه موقعیت دارد، می‌رفتیم.»

این باشنده‌گان فراه می‌گویند، پس از آن‌که وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان گرامی‌داشت نوروز را حرام دانست، آنان هیچ آماده‌گی‌ای برای برگزاری این جشن نگرفتند.

در همین حال شماری از فعالان مدنی فراه در صحبت با روزنامه ۸صبح گفتند که امسال از تجلیل نوروز در این ولایت خبری نیست. خوشحال محمدی، فعال مدنی، گفت: «امسال از تجلیل نوروز در فراه خبری نیست؛ چون حکومت محدودیت وضع کرده و در ضمن وضعیت اقتصادی خانواده‌ها بسیار خراب است. چگونه نوروز را تجلیل کنند؟» این فعال مدنی از حکومت سرپرست خواست که به آیین و فرهنگ مردم احترام بگذارد.

در سال‌های گذشته، در نقاط مختلف کشور به گونه‌های مختلف و رسمی نوروز تجلیل می‌شد؛ اما امسال با تغییر نظام، هیچ آماده‎‌گی‌ای وجود ندارد.

دکمه بازگشت به بالا