واکنش‌ها به حمله بر نمازگزاران در قندهار؛ سازمان ملل: تروریسم در افغانستان هم‌چنان فعال است

۸صبح، کابل: در پی دومین حمله بر نمازگزاران شیعه طی یک هفته در افغانستان، اکنون سازمان ملل متحد در واکنش به حمله بر «امام بارگاه فاطمیه» در قندهار، می‌گوید که تروریسم در افغانستان هنوز فعال است.

سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه‌ای حمله روز جمعه، بیست‌وسوم میزان بر نمازگزاران شیعه در «امام بارگاه فاطمیه» در ناحیه اول شهر قندهار را «ظالمانه» توصیف کرد و خواستار به محاکمه کشانیدن عاملان این رویداد شد.

وزارت امور خارجه امریکا نیز با نشر اعلامیه‌ای این حمله را به‌شدت نکوهش کرده و افزوده است که مردم افغانستان حق زیستن در صلح و امنیت را دارند.

در همین حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه، بیست‌وسوم میزان، گفته است که سازمان‌دهنده‌گان چنین حملاتی قصد دارند اختلاف مذهبی و درگیری داخلی را تشدید کنند. او افزوده است: «ما این اقدام تروریستی غیرانسانی را محکوم می‌کنیم و  انتظار داریم که سازمان‌دهنده‌گان آن ردیابی و به‌درستی مجازات شوند.»

نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل نیز حمله بر امام‌بارگاه فاطمیه و حمله هفته گذشته در کندز را محکوم کرده است.

آژانس باختر گزارش داده است که در حمله بر نمازگزاران شیعه در امام بارگاه فاطمیه در قندهار ۶۲ تن کشته و ۶۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

طالبان حمله بر نمازگزاران شیعه در قندهار را «جنایت بزرگ» خوانده و افزوده‌اند که چگونه‌گی وقوع این رویداد در دست بررسی است و به‌زودی عاملان این حمله را به کیفر می‌رسانند.

مسوولیت حمله بر شیعان در قندهار را گروه داعش برعهده گرفت.

این در حالی است که  در حمله مشابه توسط این گروه هفته گذشته در کندز انجام شد که در نتیجه آن ۱۵۰ غیزنظامی کشته و حدود ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

دکمه بازگشت به بالا