طاهر زهیر، والی پیشین بامیان به طالبان تسلیم شد

۸صبح، سمنگان: منابع معتبر در سمنگان و بامیان به روزنامه ۸صبح می‌گویند که محمدطاهر زهیر، والی پیشین بامیان، به طالبان تسلیم شده است.

به گفته منابع، زهیر، پس از چاشت روز چهارشنبه، ۲۰ ثور، در ولسوالی دره‌صوف ولایت سمنگان به طالبان تسلیم شد.

یکی از منابع، با تایید این خبر می‌‌گوید، دلیل تسلیم‌شدن زهیر این است که او و افرادش در کوه‌های ولسوالی ‌دره‌صوف و سرحدات ولایت‌های بامیان، سرپل و سمنگان در محاصره بودند و هیچ‌گونه امکانات به آنان نرسید.

محمدطاهر زهیر، پس از نزدیک به دو سال از کوه پایین شد و به مسوولان محلی طالبان در ولسوالی دره‌صوف ولایت سمنگان، خود را تسلیم کرد.

زهیر پس از آن که شماری از اعضای خانواده و خویشاوندانش از سوی طالبان در ولایت‌های بامیان، سمنگان و کابل تهدید، بازداشت و شکنجه شدند، از مخالفت علیه این گروه دست کشید.

نزدیکان زهیر تاکنون این موضوع را به طور رسمی تایید یا رد نکرده‌‌اند.

هرچند مسوولان محلی طالبان در ولایت سمنگان نیز تاکنون به‌گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته‌اند، اما یک ‌منبع معتبر در ریاست استخبارات طالبان در سمنگان به روزنامه ۸صبح می‌گوید که محمد طاهر زهیر، از فرماندهان جبهه مقاومت در ولسوالی‌های بلخاب و دره‌صوف روز گذشته در بازار دهن‌‌تور ولسوالی دره‌صوف به «امارت اسلامی» تسلیم شد.

محمدطاهر زهیر، والی پیشین بامیان و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در حکومت پیشین، سال گذشته در کنار مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار مخالف طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، علیه این گروه جنگید و پس از کشته شدن وی، فرماندهی نیروهایش را برعهده گرفت.

دکمه بازگشت به بالا