شورای عالی مقاومت از اردوغان خواست که از برگشت دموکراسی به افغانستان حمایت کند

۸صبح، کابل: شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان در پیام تبریکی‌اش به مناسب پیروزی مجدد رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از او خواسته است که از برگشت دموکراسی به افغانستان حمایت کند.

این شورا یک‌شنبه‌شب، ۷ جوزا، در بیانیه‌ای پیروزی مجدد اردوغان را به او و مردم ترکیه تبریک گفته است.

در بخشی از بیانیه آمده است که مردم افغانستان و ترکیه در طول تاریخ به‌ویژه در صد سال اخیر در شادی و اندوه یکدیگر شریک بوده‌اند.

به باور شورای عالی مقاومت، خواست مردم افغانستان نیز حاکمیت یک نظام مردم‌سالار و منتخب در کشور بوده و بدون آن معضل افغانستان حل نخواهد شد.

این شورا از دولت ترکیه به رهبری رجب‌ طیب اردوغان، خواسته است که با درک «وضعیت نامطلوب» و «سلطه جابرانه طالبان» که سبب مهاجرت ناخواسته مردم به کشورهای مختلف از جمله ترکیه شده، فرصت ادامه حضور به مهاجران افغان در این کشور را بدهد.

پس از روی کار آمدن طالبان، افزون بر مهاجران افغانستان شمار زیادی از اعضای رهبری شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان نیز به ترکیه رفته‌اند. این شورا پس از تاسیس، برخی از نشست‌هایش را نیز در ترکیه برگزار کرده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، روز گذشته در یک رقابت نفس‌گیر توانست کمال قیلیچدار اوغلو، رقیبش از ایتلاف احزاب مخالف را شکست دهد و برای پنج سال دیگر بر کرسی ریاست جمهوری این کشور تکیه زند.

دکمه بازگشت به بالا