وزیر دفاع امریکا:‌ ایران در دوران ریاست جمهوری بایدن ۸۳ بار بر مواضع ایالات متحده حمله کرده‌ است

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، می‌گوید که از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن تا کنون، ایران و متحدانش ۸۳ بار بر مواضع نظامیان این کشور در عراق و سوریه حمله کرده‌اند.

آستین این اظهارات را روز سه‌شنبه، ۲۸ مارچ، در پاسخ به سوال تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه مجلس سنای این کشور، بیان کرده است.

لوید آستین در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا افزوده که در پاسخ به حملات تهران، واشنگتن چهار بار علیه گروه‌های وابسته به ایران در منطقه دست به عملیات زده است.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه مجلس سنای امریکا، نوار ویدیویی‌ از این اظهارات آستین را در صفحه توییترش نشر کرده است.

بربنیاد گزارش‌ها، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه امریکا روز سه‌شنبه، ۲۸ مارچ، مقام‌های ارشد پنتاگون را به دلیل آن‌چه آن‌ها به‌عنوان عدم واکنش به حملات ایران علیه نیروهای امریکایی در منطقه می‌دانند، به‌شدت مورد انتقاد قرار دادند.

بربنیاد گزارش‌ها، پنج‌شنبه گذشته حمله پهپادی ایران به پایگاه ایتلاف امریکایی در شمال‌شرق سوریه، یک کارگر قراردادی امریکایی را کشت و شش تن دیگر را زخمی کرد.

پس از آن مقام‌های امریکا اعلام کردند که با فرمان جو بایدن تاسیسات گروه‌هایی که با سپاه پاسداران ایران مرتبط هستند، در سوریه هدف حملات هوایی «دقیق» قرار گرفتند.

اما برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه می‌گویند که ارتش امریکا به اندازه کافی، قوی پاسخ نداده است.

از سویی هم، دولت بایدن نسبت به دولت قبلی امریکا رویکرد محتاطانه‌تری نسبت به ایران در پیش گرفته است.

آقای بایدن گفته است که ایالات متحده «به دنبال درگیری با ایران نیست.» اما هشدار داده که او آماده است برای محافظت از مردمش قاطعانه عمل کند.

امریکا حدود ۹۰۰ سرباز در سوریه و دو هزار و ۵۰۰ سرباز در عراق دارد که از ایتلاف بین‌المللی علیه بقایای داعش حمایت می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا