گزارش تازه بنت؛ طالبان با افراطی‌ترین شکل‌های زن‌ستیزانه بر افغانستان حکم می‌رانند

۸صبح، کابل: ریچارد بنت، گزارشگر ویژه و دروتی استرادا، رییس گروه کاری تبعیض علیه زنان شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد در سفر هشت‌روزه اخیرشان به افغانستان گزارش تازه‌ای از شیوه حکومت‌داری طالبان در افغانستان تهیه کرده‌اند.

گزارش این دو‌ مقام سازمان ملل که فشرده‌ آن روز جمعه، ۱۵ ثور، در بیانیه‌ای به نشر رسیده، نشان می‌دهد که طالبان با از بین بردن چارچوب‌های قانونی و سازمانی، با افراطی‌ترین شکل‌های زن‌ستیزانه بر افغانستان حکمرانی می‌کنند.

بنت و استرادا بین ۲۷ اپریل و ۴ می، به افغانستان سفر کرده‌اند.

این دو مقام شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد در سفرشان به افغانستان با مقام‌های طالبان، اعضای جامعه مدنی، گروه‌های زنان، کار‌آفرینان زن، عالمان دین، آموزگاران، روزنامه‌نگاران، قربانیان نقض‌ حقوق‌ بشر و بخش‌های مربوط به سازمان ملل متحد دیدار‌ کرده‌اند.

گفته‌ می‌شود که هیأت شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد، افزون بر کابل به ولایت بلخ نیز رفته است.

در بیانیه نشرشده از سوی سازمان ملل‌ متحد به وخامت دوامدار وضعیت حقوق‌ بشر و نقض تاریخی آن توسط طالبان که همه اعضای جامعه را متأثر کرده، ابراز تأسف شده است.

یافته‌های این هیأت همچنان نشان می‌دهد که اکثریت قاطع مردم افغانستان با تفسیرهایی که طالبان از دین برون‌ می‌دهند، موافق نیستند.

گزارش مکمل بنت و استرادا ماه جولای سال جاری میلادی به پنجاه‌وسومین جلسه شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد، ارایه خواهد شد.

این بیانیه در حالی نشر شده است که سازمان ملل متحد پس از انجام بررسی‌ها به ادامه فعالیتش در افغانستان بدون حضور کارمندان زن این سازمان، توافق کرده است، موردی که عقب‌گرد در برابر سیاست‌های طالبان دانسته می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا