دیده‌بان حقوق بشر: ترکیه ده‌ها هزار مهاجر افغان را از مرزهایش عقب می‌راند

۸صبح، کابل: دیده‌بان حقوق بشر گفته است که ترکیه به‌طور معمول ده‌ها هزار مهاجر اهل افغانستان را از مرز این کشور با ایران عقب می‌راند یا مستقیماً دوباره به افغانستان می‌فرستد.

دیده‌بان حقوق بشر روز پنج‌شنبه، ۲۶ عقرب، با نشر گزارشی گفته است که ترکیه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، عقب راندن و اخراج مهاجران افغان را افزایش داده است.

این نهاد دریافته است که ترکیه شماری از شهروندان افغانستان را که در این کشور بود‌وباش دارند، از ثبت نام در دفتر سازمان ملل بازداشته است.

در گزارش آمده است که ترکیه به مهاجران اهل افغانستان که در معرض اخراج قریب‌الوقوع هستند، اغلب فرصتی برای درخواست پناهنده‌گی نمی‌دهد.

ریاست مهاجرت وزارت داخله ترکیه گفته است که از ۲۳۸ هزار و ۴۴۸ مهاجر غیرقانونی که از ورود آن‌ها به این کشور جلوگیری شده است، بیشتر آن‌ها شهروندان افغانستان بوده‌اند.

ترکیه گزارش داده است که در هشت ماه اخیر ۴۴ هزار و ۷۶۸ مهاجر اهل افغانستان را از طریق هواپیما به کابل فرستاده است که براساس سنجش دیده‌بان حقوق بشر این رقم در مقایسه با سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این در حالی است که عقب راندن مهاجران براساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون پناهنده‌گان ۱۹۵۱ ممنوع است.

دکمه بازگشت به بالا