طالبان: وقتی مردم با سیاست آشنا شوند، اجازه فعالیت احزاب داده خواهد شد

۸صبح، کابل: وزارت عدلیه طالبان می‌گوید که «در حال حاضر جغرافیا و اوضاع سیاسی افغانستان برای فعالیت احزاب سیاسی آماده نیست» و ثابت شده که احزاب عامل کش‌مکش‌ها و بدبختی‌ها بوده‌اند.

این وزارت روز دوشنبه، ۱۴ سنبله، در خبرنامه‌ای گفته است: «تا زمانی‌ که زمینه فعالیت برای احزاب سیاسی فراهم شود و مردم با سیاست آشنا گردند و احزاب سیاسی نیز مسوولیت واقعی خود را درک کنند، این امکان وجود دارد که اجازه فعالیت برای احزاب داده شود.»

در خبرنامه آمده است که سخنان روز گذشته مقام‌های این وزارت درباره فعالیت احزاب سیاسی و قانون اساسی، اشتباه درک شده و هدف‌شان این نبوده است که به قانونی اساسی نیازی نیست.

عبدالکریم حیدر، معاون وزارت عدلیه طالبان، روز گذشته در یک نشست خبری گفته بود که افغانستان ضرورتی به قانون اساسی ندارد و «مشکلات مردم در کشور بر‌بنیاد فقه حنفی حل می‌شود.»

خبرنامه تاکید کرده که «وجود قانون اساسی نیاز مبرم است» و از گذشته‌ها قانونی اساسی‌ای که منابع آن قرآن، حدیث و به‌ویژه فقه حنفی می‌باشد، وجود داشته است.

به گفته وزارت عدلیه طالبان، کار روی قانون اساسی‌ای که مسایل ریزودرشت زنده‌گی را در بر می‌گیرد و «جهان به آن راضی شود» آغاز شده است و چندین کمیته روی آن کار می‌کنند.

این در حالی است که پیش از این ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، گفته بود که قانون‌های بشری کنار گذاشته و احکام شریعت تطبیق شود.

دکمه بازگشت به بالا