خروج فاجعه‌بار از افغانستان؛ کنگره امریکا بلینکن را تهدید به تحقیر کرد

۸صبح، کابل: در ادامه رویارویی دولت بایدن و مجلس نماینده‌گان امریکا بر سر آنچه خروج فاجعه‌بار نظامیان این کشور از افغانستان پنداشته می‌شود، کمیته روابط خارجی این مجلس تهدید کرده است که هرگاه یک تلگراف محرمانه پیش از سقوط را دریافت نکند، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه را تحقیر خواهد کرد.

واشنگتن‌پست گزارش داده که مایکل مک کال، رییس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، این مطلب را روز دوشنبه، ۱۵ می، در صحبت با خبرنگاران بیان کرده است.

مک کال خواستار انتشار یک تلگراف محرمانه دیپلمات‌های امریکایی مستقر در سفارت این کشور در افغانستان پیش از سقوط کابل شده و هشدار داده است که در صورت عدم نشر آن تلاش‌های قانونی را به هدف تحقیر بلینکن، آغاز خواهد کرد.

او تاکید کرده که کمیته روابط خارجی مجلس می‌تواند در جلسه استماعیه وزیر امور خارجه امریکا در هفته آینده در مورد «اتهامات تحقیر‌آمیز» رای دهد.

این عضو مجلس نماینده‌گان امریکا گفته است: «من می‌خواهم محتوای اصلی را ببینم و همچنین می‌خواهم پاسخ وزیر را ببینم. این یک وضعیت ذهنی در سفارت در آن زمان است و داشتن ۲۳ مخالف بسیار مهم است.»

مایکل مک کال، ابراز امیدواری کرده که وزارت خارجه امریکا، تا آخر هفته‌ جاری به درخواست‌هایش پاسخ دهد.

در همین حال، وزارت امور خارجه امریکا گفته که در تلاش است تا اطلاعات «مناسب» را در مورد روند خروج از افغانستان در اختیار کنگره قرار دهد، اما در عین زمان از کارمندانش نیز محافظت کند.

تحقیر اتهامات کنگره یک روند قانونی در مجلس نماینده‌گان امریکا است که نیاز به رای کامل اعضای کمیته روابط خارجی این مجلس دارد.

برایند این روند هرچند پی‌گرد قانونی به‌ دنبال ندارد اما برای بررسی اتهامات به وزارت دادگستری امریکا راجع می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا