انتقام‌گیری طالبان؛ در یک ماه هشت نظامی پیشین کشته و ۲۳ تن دیگر بازداشت شده‌اند

طالبان با تصرف حاکمیت کشور، عفو عمومی اعلام کردند. رهبر این گروه در نخستین روزهای سقوط نظام جمهوری و روی‌کار‌آمدن رژیم طالبان گفته بود که دشمنی طالبان با همه «طرف‌ها و جهت‌ها» به پایان رسیده و هیچ‌‌کسی با برخورد انتقام‌جویانه جنگ‌جویان و رهبران این گروه مواجه نخواهد شد. با وجود صدور این فرمان اما صدها نیروی امنیتی پیشین به اتهام‌های گوناگون از سوی طالبان بازداشت و شکنجه شده و به قتل رسیده‌اند. طالبان تنها در جریان ماه حوت سال روان خورشیدی دست‌کم هشت نظامی پیشین را به رگ‌بار گلوله بسته و ۲۳ تن دیگر را بازداشت کرده‌اند. پیش از این سازمان عفو بین‌الملل از مرحله جدید نقض حقوق بشر و بازداشت غیرنظامیان از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده‌ است. طبق یافته‌های این سازمان، طالبان در کنار بازداشت نظامیان پیشین همه مخالفان رژیم‌شان را از بین می‌برند. این در حالی است که روزنامه امریکایی «نیویارک تایمز» در یک گزارش تحقیقی دریافته است که طالبان در جریان شش ماه نخست حاکمیت این گروه بر افغانستان، نزدیک به ۵۰۰ کارمند دولت پیشین به شمول افسران نهادهای امنیتی را به قتل رسانده و یا به نحوی ناپدید کرده‌اند.

روند بازداشت، شکنجه و کشتار نیروهای امنیتی پیشین در جریان بیش از ۱۹ ماه گذشته از سوی طالبان به‌شدت ادامه داشته است. نظامیان پیشین در افغانستان به ‌اتهام‌های گوناگون مورد انتقام‌جویی طالبان قرار می‌گیرند و بیشتر آنان از سوی استخبارات این گروه بازداشت و زندانی می‌شوند و در مواردی به قتل می‌رسند. پیش از این روزنامه ۸صبح در گزارش‌های متعددی کشتار و بازداشت نیروهای امنیتی پیشین را منتشر کرده است. براساس یافته‌های روزنامه ۸صبح، طالبان در جریان ماه حوت سال روان خورشیدی بیش از ۳۰ تن از نیروهای امنیتی پیشین را بازداشت کرده و حدود ۱۰ تن آنان را به قتل رسانده‌اند. با این حال منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که شمار زیادی از نیروهای امنیتی پیشین پس از بازداشت ناپدید می‌شوند و ماه‌ها از سرنوشت آنان هیچ اطلاعی به ‌دست نمی‌آید. پیش از این نزدیکان افراد بازداشت‌شده به روزنامه ۸صبح تایید کرده‌اند که ماه‌ها به دلیل هراس از طالبان نتوانسته‌اند بازداشت وابسته‌گان خود را رسانه‌ای کنند.

با این حال، طالبان پس از بازداشت نیروهای امنیتی پیشین، آنان را به‌شکل شدیدی شکنجه می‌کنند، به‌گونه‌ای که شماری از آنان زیر شکنجه جان می‌بازند. به‌تازه‌گی این گروه یک پولیس محلی پیشین را شکنجه کرده و کشته و سپس جسدش را به دریا انداخته‌ است.

 منابع محلی در ولایت بدخشان می‌گویند که در جریان هفته گذشته طالبان نصرت‌الله، یکی از نیروهای پیشین پولیس محلی در ولسوالی جرم این ولایت را به قتل رسانده‌اند. منابع می‌گویند که طالبان شب‌هنگام او را از روستای «نوا» در ولسوالی جرم بازداشت کرده‌اند. طبق اظهارات منابع، جنگ‌جویان طالبان نصرت‌الله را پس از بازداشت به‌شدت شکنجه کرده و سپس او را کشته‌اند. منابع آگاه به روزنامه ۸صبح تأیید می‌کنند که نزدیکان نصرت‌الله جسد او را از ولسوالی بهارک پیدا کرده‌اند. به گفته آنان، نصرت‌الله پس از سقوط نظام جمهوری مصروف کارهای شخصی بوده است. قتل او با واکنش‌های گسترده در میان سیاست‌مداران و مقام‌های پیشین این ولایت نیز روبه‌رو شده است. والی پیشین و شماری از نماینده‌گان پارلمان دولت قبلی نیز قتل نصرت‌الله از سوی طالبان را رویدادی تکان‌دهنده توصیف کرده‌اند. با این حال، نزدیکان آقای نصرت‌الله در صحبت با روزنامه ۸صبح از او به‌عنوان یک «شخص عیار و مرد خوب» یاد می‌کنند. از نظر نزدیکان آقای نصرت‌الله، او شخصی مومن و متعهد به افغانستان مستقل و آزاد بوده است.

در کنار این، کاربران رسانه‌های اجتماعی یک نوار تصویری را دست‌به‌دست می‌کنند و ادعا دارند که یک کارمند امنیت ملی پیشین در ولایت کندز از سوی طالبان به‌‌شکل «وحشت‌ناک» به قتل رسیده است. در این نوار تصویری دیده می‌شود که یک تن خریطه پلاستیکی را به روی فردی که گفته می‌شود نیروی امنیتی پیشین بوده است، می‌بندند و سپس او را به قتل می‌رساند. جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز ادعا کرده که این نوار تصویری از یک کارمند امنیت ملی پیشین است. مسوولان این جبهه توضیح می‌دهند که اطلاعات آنان نشان می‌دهد که این نیروی امنیتی پیشین دو پایش را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۵ خورشیدی در پی انفجاری که از سوی طالبان سازمان‌دهی شده بود، از دست داده بود. افراد طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده‌اند.

طالبان به ادامه کشتار نیروهای پیشین امنیتی و تلاش‌های شب‌هنگام برای سرکوب مخالفان و منتقدان رژیم خود دو نیروی امنیتی حکومت پیشین را که باهم برادر نیز بوده‌اند، در ولسوالی پل‌حصار ولایت بغلان به قتل رسانده‌اند. به گفته منابع، پنج روز پیش طالبان شب‌هنگام در روستای تغانک از مربوطات ولسوالی پل‌حصار اندراب‌ها هجوم برده‌ و می‌خواستند دو تن از نیروهای امنیتی حکومت پیشین را بازداشت کنند که با این دو برادر مواجه شده‌اند. منابع می‌افزایند که عبدالحکیم اندرابی، افسر پیشین پولیس ملی در بغلان و نورالله اندرابی، افسر پیشین نیروهای ویژه ارتش از خود دفاع کرده‌اند و سرانجام از سوی طالبان کشته شده‌اند. با این حال، صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی، در برگه‌ فیس‌بوکش از این دو برادر به‌عنوان اعضای جبهه مقاومت ملی یاد کرده است.

منابع می‌گویند که طالبان پس از بازداشت نیروهای امنیتی پیشین، آنان را به‌شدت شکنجه می‌کنند. در جریان ۱۹ ماه گذشته بسیاری از افراد بازداشت‌شده زیر شکنجه طالبان جان باخته‌اند. در این میان نیروهای امنیتی حکومت پیشین نیز شامل‌اند. افراد این گروه در ولایت هرات یک نظامی پیشین را زیر شکنجه کشته‌اند. منابع روز شنبه، ۱۳ حوت، به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که طالبان میرویس نورزایی، نظامی پیشین را بازداشت کرده و پس از شکنجه شدید او را کشته‌اند.

قتل نیروهای امنیتی پیشین در ولایت‌های جنوبی از جمله در قندهار نیز افزایش یافته است. منابع می‌گویند که طالبان یک نظامی پیشین را در مربوطات این ولایت تیرباران کرده‌اند. یک منبع به شرط حفظ هویتش یک‌شنبه‌شب، ۱۴ حوت، به روزنامه ۸صبح گفته است که طالبان شیرمحمد، نظامی پیشین را از خانه‌اش در ولسوالی دند ولایت قندهار بیرون کرده و به رگ‌بار بسته‌اند. این باشنده قندهار همچنان گفته‌ است که طالبان یک نظامی پیشین دیگر را پس از هشت روز بازداشت در بدل یک میلیون و ۵۰۰ هزار کلدار پاکستانی از بند رها کرده‌اند.

نظامیان حکومت پیشین پیوسته مورد انتقام‌جویی طالبان قرار می‌گیرند. روز شنبه، ۲۰ حوت، جسد یکی از نیروهای امنیتی پیشین در ولایت کنر پیدا شده است. به گفته منابع، این نظامی پیشین امین‌الحق نام داشته و با ضرب گلوله کشته شده است. براساس معلومات منابع، افراد طالبان او را به قتل رسانده و سپس جسدش را در رودخانه پرتاب کرده‌اند. پیش از این نیز اجساد نیروهای امنیتی پیشین در ولایت کنر پیدا شده است.

با این حال، طالبان در ولایت هلمند، طی پنج روز در جریان همین ماه، ۱۶ تن از نظامیان حکومت پیشین را در عملیات‌های جداگانه بازداشت کرده‌اند. منابع روز دوشنبه، ۸ حوت، به روزنامه ۸صبح گزارش داده‌اند که افراد طالبان در جریان ۱۵ روز ۳۵ نظامی پیشین به ‌شمول بشیراحمد شاکر، معاون والی هلمند در حکومت پیشین را بازداشت کرده و زیر شکنجه قرار داده‌اند. به گفته منابع، شایعاتی مبنی بر کشته شدن تعدادی از این افراد وجود دارد، اما هنوز تایید نشده است که چه کسی از میان بازداشت‌شده‌گان جان باخته و چند تن آنان زنده‌اند.

افراد طالبان بدرالدین حیدری، فرمانده امنیه ولسوالی بکخیل ولایت پکتیکا را در ماه حوت بازداشت کردند. منابع روز سه‌شنبه، ۹ حوت، به روزنامه ۸صبح گفتند که او پس از سقوط  نظام جمهوری به کارهای شخصی روی آورده بود. جنگ‌جویان این گروه پس از بازداشت، او را تیرباران کردند.

این گروه روز شنبه، ۶ حوت، شاه‌آغا نوری و پسرش ویس نوری، از نظامیان پیشین را در حوزه یازدهم شهر کابل بازداشت کرده و به ‌جای نامعلومی انتقال داده‌اند. منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که شاه‌‌آغا نوری از افسران وزارت داخله حکومت پیشین بوده است. منابع می‌افزایند که او باشنده اصلی ولایت پنجشیر بوده و در ولایت کابل زنده‌گی می‌کرده است.

به تداوم بازداشت‌های طالبان، گل‌مت‌خیل، مدیر امنیت ولسوالی صبری ولایت خوست در حکومت پیشین، نیز از سوی افراد این گروه بازداشت شده است. منابع روز دوشنبه، ۲۲ حوت، به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که گل‌مت‌خیل پس از سقوط نظام جمهوری به ایران رفته بود، اما تازه به کشور بازگشته بود که از سوی نیروهای استخبارات طالبان بازداشت شده است. این گروه به ادامه بازداشت‌ نیروهای امنیتی پیشین، ویس‌الدین، عضو قطعه خاص پولیس حکومت پیشین را نیز بازداشت کرده و به ‌جای نامعلومی انتقال داده است. براساس معلومات منابع، او دوشنبه‌شب، ۲۲ حوت، از خانه‌اش در روستای کاسه‌تراش دره‌اندراب بازداشت شده است.

منابع محلی در ولایت خوست می‌گویند که طالبان روز سه‌شنبه، ۲۳ حوت، یک نظامی پیشین به نام اسدالله را از خانه‌اش در شهر خوست بازداشت کرده‌اند. به گفته‌ منابع تاکنون روشن نیست که طالبان او را به کجا انتقال داده‌اند. این منابع تاکید می‌ورزند که او از سوی استخبارات طالبان در خوست بازداشت شده است. اسدالله، آمر کشف لوای ارتش حکومت پیشین در خوست بوده است. در همین حال محمد‌عزیز، نظامی پیشین در ولایت بلخ، نیز از جمله نیروهای امنیتی است که از سوی افراد طالبان با برادرش بازداشت شده است. او پس از روی‌کار‌آمدن رژیم طالبان به شهر مزارشریف رفته بود و با هیچ گروهی رابطه نداشته است. منابع روز شنبه، ۲۰ حوت، به روزنامه ۸صبح گفتند که این نظامی پیشین باشنده اصلی ولایت پنجشیر بوده است.

افزون بر این‌همه، استخبارات طالبان روز سه‌شنبه، ۲۳ حوت، رومل پنجشیر، نظامی پیشین را از خانه‌اش بازداشت کرده و به ‌جای نامعلومی انتقال داده‌اند. منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که آقای رومل عضو کماندوهای ارتش در نظام جمهوریت بوده است.

روند بازداشت نیروهای امنیتی پیشین در حالی از سوی طالبان شدت گرفته که این گروه فعالان مدنی، زنان و دختران معترض و سایر گروه‌های مخالف رژیم خود را نیز بازداشت، شکنجه و سرکوب کرده‌اند. افراد استخبارات طالبان با وجود اعلام عفو عمومی از سوی ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه، به بازداشت، شکنجه و قتل نظامیان پیشین ادامه می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا