ایستگاه آخر؛ در یک ماه گذشته ۲۵ تن خودکشی کرده‌اند

فقر و تنگ‌دستی، اعمال محدودیت‌های گسترده طالبان، بیکاری‌های دوام‌دار و آینده ناروشن، زنده‌گی شمار زیادی از شهروندان را به آخر خط رسانده است. کنار آمدن با شرایط موجود برای برخی از شهروندان کشور غیرقابل تحمل شده است و آن‌ها ناگزیر دست به ‌خودکشی می‌زنند. آمار خودکشی در جریان ۱۴ ماه گذشته نشان می‌دهد که ۱۲۰ تن در افغانستان به‌گونه خودخواسته به زنده‌گی‌ خود پایان داده‌اند. تازه‌ترین آماری که از سوی روزنامه ۸صبح گرد‌آوری شده‌، نشان می‌دهد که از ۷ ثور تا ۸ جوزای امسال، ۲۵ تن در کشور خودکشی کرده‌اند. این در حالی است که در جریان ماه حمل امسال نیز ۱۶ تن به زنده‌گی خود پایان دادند. براساس این آمار، در جریان یک ماه گذشته ۱۳ زن و ۱۲ مرد به دلیل فقر و محرومیت، خشونت‌های خانواده‌گی و مشکلات روحی ناشی از بیکاری و اعمال محدودیت دریچه زنده‌گی را برای همیشه‌ به روی خود بسته‌اند. آمار دو ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد که ۴۱ تن در کشور دست به خودکشی زده‌اند. این آمار نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری را بیان می‌کند.

هرچند شمار واقعی زنان و مردانی که در یک ماه گذشته در مرکز و ولایت‌های کشور خودکشی کرده‌اند احتمال دارد بیشتر باشد، اما روزنامه ۸صبح تنها ارقامی را گردآوری و در این گزارش درج کرده که رسانه‌ای شده یا از طریق منابع معتبر به دست آورده است‌. این گزارش براساس تفکیک جنسیتی دسته‌بندی شده است. ولایت‌های غور، فاریاب، غزنی و ننگرهار در یک ماه پسین گواه بیشترین واقعات خودکشی بوده‌اند. بیشتر کسانی که خودکشی کرده‌اند، جوان بوده‌اند. رده سنی افرادی که به زنده‌گی خود پایان داده‌اند، به‌طور اوسط بین ۲۰ تا ۳۰ سال بوده است.

آمار خودکشی زنان در ماه ثور

در جریان ماه ثور یک دختر جوان در ولسوالی دولت‌یار ولایت غور خودکشی کرد‌. نام او نوریه بود و ۱۵ سال سن داشت‌. علت و انگیزه آن رویداد مشخص نشده، اما پیش از آن فقر گسترده و خشونت‌های خانواده‌گی دلیل خودکشی زنان و دختران در غور خوانده شده بود.  

در یک رویداد جداگانه یک زن دیگر به نام زرینه شنبه‌شب، ۳۰ ثور، در ولایت قندهار خودکشی کرد‌. او در ساحه گنبدی از مربوطات حوزه چهارم امنیتی ولسوالی اسپین‌بولدک به زنده‌گی‌اش پایان داد. وی ۲۲ سال سن داشت و بر‌اساس ادعای شوهرش، بیماری روانی نیز داشت‌.

ولایت فاریاب در بیش از یک‌ سال گذشته بیشترین رویدادهای خودکشی را ثبت کرده است. روز دوشنبه، ۲۵ ثور، در طول ۲۴ ساعت دو زن در این ولایت خودکشی کردند. یک زن جوان در روستای کوه صیاد ولسوالی شیرین‌تگاب با خوردن مرگ موش به زنده‌گی‌اش پایان داد‌. این زن جوان ۱۹ سال سن داشت و از او یک کودک به‌جا مانده است. دلیل خودکشی او خشونت‌های خانواده‌گی گفته شده است. افزون بر او، یک دختر ۱۶ ساله در مربوطات ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب خودش را حلق‌آویز کرد‌. این دختر محبوبه نام داشت و علت خودکشی‌اش خشونت‌های خانواده‌گی عنوان شد‌.

براساس ثبت وقایع روزنامه ۸صبح، روز جمعه، ۲۲ ثور، یک دختر جوان در ولایت فاریاب با خوردن مرگ‌ موش به زنده‌گی‌اش نقطه پایان گذاشت‌. دلیل خودکشی او خشونت‌های خانواده‌گی عنوان شد‌. این دختر در ناحیه چهارم شهر میمنه،‌ مرکز ولایت فاریاب، خودکشی کرد‌.

زنان پس از تسلط طالبان بر کشور با مشکلات گسترده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند. دلیل خودکشی شماری از زنان فقر، محرومیت از رفاه، اعمال محدودیت‌های دست‌وپاگیر طالبان و قوانین سخت‌گیرانه‌ای که باعث سلطه مردانه می‌شود، خوانده شده است. به تداوم خودکشی زنان، یک زن ۳۰ ساله حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح پنج‌شنبه، ۷ ثور، در روستای بادام‌علی مرکز ولایت کاپیسا خودکشی کرد‌. هرچند انگیزه قتل او مشخص نشده، اما پیش از این اعمال خشونت‌های ناشی از سیاست‌های طالبان و تاثیر آن بر رفتار مردان خانواده‌، از عوامل خودکشی زنان عنوان شده است.

وقایع ثبت‌شده در روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که در عین روز، یک زن دیگر در ولایت فاریاب خودکشی کرد‌. او نیز روز پنج‌شنبه، ۷ ثور، در ولسوالی قرغان این ولایت خودش را حلق‌آویز کرد‌. وی ۵۶ سال سن داشت و دلیل خودکشی‌اش خشونت‌های خانواده‌گی عنوان شد‌.

وقایع ثبت‌شده در روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که یک زن دیگر در حوزه ششم امنیتی شهر غزنی به دلیل فقر خودکشی کرد‌. این زن صبح دوشنبه، ۱ جوزا، در ساحه نوآباد شهر غزنی به زنده‌گی‌اش پایان داد‌. او چهار فرزند داشت و شوهرش چندی پیش به علت نبود کار به ایران رفته است.

در همین حال، جسد یک پرستار زن در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی پیدا شد‌. به گفته منابع، آثار حلقه تناب روی ‌گردن او دیده شده است. جسد او پیش از چاشت سه‌شنبه، ۲۶ ثور، در ساحه غجور این ولسوالی پیدا شد و برای تحقیقات به طب ‌عدلی فرستاده شده است.

یک دختر جوان در ولسوالی گیروی ولایت غزنی نیز خودکشی کرد. منابع روز پنج‌شنبه، ۴ جوزا، به روزنامه ۸صبح گفتند که این دختر جوان شب ‌چهارشنبه در روستای پناه ولسوالی گیروی این ولایت خودش را حلق‌آویز کرد‌. علت این خودکشی تاکنون روشن نشده است؛ اما در روزهای پسین آمار خودکشی در غزنی به ویژه در میان زنان افزایش یافته است.

براساس وقایع ثبت‌شده در روزنامه ۸صبح، یک دختر ۱۵ ساله در روستای سنگ‌قشقه ولسوالی دولت‌یار ولایت غور دست به خودکشی زد‌. این دختر ۱۵ ساله روز پنج‌شنبه، ۴ جوزا، به زنده‌گی‌اش پایان داد‌. انگیزه خودکشی او هنوز روشن نشده، اما فقر و ازدواج‌های اجباری از عوامل خودکشی در میان زنان غوری شناخته می‌شود.

یک دختر جوان دیگر روز جمعه، ۵ جوزا، در روستای کفترعلی ولسوالی ینگی‌قلعه ولایت تخار خودکشی کرد‌. منابع محلی گفتند که نام او طاهره بوده و ۲۰ سال سن داشته است. به گفته منابع، طاهره به دلیل خشونت‌های خانواده‌گی و جدال با داماد شوهرش، با خوردن مرگ موش به‌ زنده‌گی‌اش پایان داد‌. منابع افزوده‌اند که او هفت ماه پیش عروسی کرده بود و یک جنین چهار‌ماهه نیز در بطن داشت.

یک دختر جوان به تاریخ ۸ جوزا در ناحیه سوم شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان، در منطقه شورابک خودکشی کرد‌. منابع محلی گفتند که او به دلیل خشونت‌های خانواده‌گی خود را به دریای کوکچه انداخت و جان باخت‌.

خودکشی مردان

یک مرد به نام زمر، دوشنبه‌شب، ۱ جوزا، در ساحه قلعه حشمت‌خان شهر کابل خودکشی کرد‌. بر‌اساس اظهارات باشنده‌گان محل، او به بازار رفته بود تا برای خانواده‌اش مواد خوراکی قرض بگیرد، اما پس از آن‌که دکان‌داران برایش قرضه نداد، شب‌هنگام به زنده‌گی‌اش پایان داد.

یک جوان ۱۹ ساله در منطقه گزستان ولسوالی جوند ولایت بادغیس خودکشی کرد. این جوان روز دوشنبه، ۲۵ ثور، با شلیک گلوله به زنده‌گی‌اش پایان داد‌. دلیل خودکشی او مشکلات خانواده‌گی خوانده شده است. پیش از این نیز ولایت بادغیس شاهد رویدادهای خودکشی به دلیل فقر و بیکاری بوده است.

وقایع ثبت‌شده در روزنامه ۸صبح نشان می‌دهد که یک جوان دیگر به نام جلال‌زی روز سه‌شنبه، ۱۹ ثور، در روستای حسن ولسوالی گیلان ولایت بادغیس خودکشی کرد. گفته شده که او از درختی در یکی از باغ‌ها خود را حلق‌آویز کرده است. طالبان با نشر خبرنامه‌ای دلیل خودکشی او را مشاجره لفظی با پدرش بیان کردند.

یک جوان ۲۴ ساله در ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک‌ خودش‌ را حلق‌آویز کرد‌. براساس روایت منابع، این جوان باشنده روستای چهارده سالار از مربوطات ولسوالی سیدآباد این ولایت بود‌. او روز دوشنبه، ۱۸ ثور، خودش را حلق‌آویز کرد، اما دلیل این خودکشی هنوز روشن نشده است.

مرد دیگری در ولسوالی مقر ولایت غزنی خود را زیر تایر یک موتر باربری انداخت و جان داد. منابع محلی گفتند که او روز جمعه، ۱۵ ثور، در ولسوالی مقر در مسیر شاهراه کابل- قندهار دست به این کار زد‌. مقام‌های طالبان در غزنی با نشر خبرنامه‌ای گفتند که این مرد به دلیل نارضایتی  از نامزد شدن با یک دختر جوان، خودکشی کرده است. به گفته طالبان، او دو بار اقدام به خودکشی کرده بود، اما از سوی مردم نجات داده شده بود.

براساس وقایع ثبت‌شده در روزنامه ۸صبح، یک مرد دیگر به نام عبدالاحد در ولسوالی ینگی‌قلعه ولایت تخار خودکشی کرد‌. عبدالاحد روز پنج‌شنبه، ۱۴ ثور، خودش را با شلیک گلوله سلاح نوع چره‌ای، کشت‌. گفته می‌شود که این مرد ۷۰ سال سن داشت و به دلیل مشکلات روانی دست به این کار زد‌.

آمار و ارقام خودکشی که از سوی روزنامه ۸صبح جمع‌آوری شده‌، نشان می‌دهد که یک مرد دیگر به نام رحیم‌داد، روز سه‌شنبه، ۱۲ ثور، در ولسوالی مومنددره ولایت ننگرهار، با شلیک گلوله به زنده‌گی‌اش پایان داد‌. منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که رحیم‌داد ۵۵ سال سن داشت و به دلیل مشکلات اقتصادی خودکشی کرد‌، اما طالبان دلیل خودکشی او را مشکلات روانی اعلام کردند.

عبدالواحد، پسر ۱۳ ساله است که در ولایت کاپیسا خودکشی کرد‌. منابع محلی گفتند که او روز یک‌شنبه، ۱۰ ثور، در روستای «ده‌بلبل علیا» از مربوطات ولسوالی حصه‌ دوم این ولایت با شلیک گلوله تفنگ شکاری، به زنده‌گی خود پایان داد‌. انگیزه خودکشی او تا هنوز روش نشده، اما پیش از این  دلیل خودکشی افراد در کاپیسا فقر و تنگ‌دستی عنوان شده است.

براساس وقایع ثبت‌شده روزنامه ۸صبح، یک جوان دیگر در منطقه شدل ولسوالی سپین‌غر ولایت ننگرهار خودکشی کرد‌. او عارف نام داشت و حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پنج‌شنبه‌شب، با شلیک گلوله به زنده‌گی‌اش پایان داد‌. براساس معلومات ثبت‌شده در روزنامه ۸صبح، یک جوان دیگر در ولایت بامیان دست به خودکشی زد‌. او محمدجان نام داشت و دوشنبه‌شب، ۴ ثور، در روستای خواجه‌روشنایی دره فولادی مرکز بامیان به زنده‌گی‌ خود پایان داد‌. دلیل خودکشی این جوان هنوز مشخص نشده است. پیش از این برخی از افراد به دلیل فقر در این ولایت دست به خودکشی زده‌اند.

در میان افرادی که در جریان یک ماه گذشته خودکشی کرده‌اند، کودکان نیز شامل‌‌اند، از جمله یک پسر ۱۵ ساله که در ولایت بدخشان خودکشی کرده است. منابع محلی به روزنامه ۸صبح گفتند که این کودک روز دوشنبه، ۱ جوز، در ناحیه پنجم شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان، دست به خودکشی زد‌. دلیل خودکشی او تا هنوز مشخص نشده است.

فقر و تنگ‌دستی از مشکلاتی است که همواره از شهروندان کشور قربانی می‌گیرد. یک مرد دیگر در منطقه خواجه‌مراد ولسوالی تولک ولایت غور به دلیل فقر و مشکلات اقتصادی خودکشی کرد‌. او عبدالله نام داشت و سه‌شنبه‌شب، ۲ جوزا، به زنده‌گی خود پایان داد‌.

به ادامه رویدادهای خودکشی در کشور، یک مرد دیگر در روستای کان ولسوالی روات ولایت ننگرهار خودکشی کرد‌. منابع روز چهارشنبه، ۳ جوزا، به روزنامه ۸صبح گفتند که این مرد به دلیل مشکلات اقتصادی خودش را در یک نهر آب انداخت و به زنده‌گی‌اش پایان داد‌.

این در حالی است که در جریان ماه حمل سال ‌جاری براساس گزارش روزنامه ۸صبح، ۱۶ تن در کشور به دلایل مختلف خودکشی کردند. براساس این دو گزارش، در جریان دو ماه گذشته، ۳۷ تن در ولایت‌های مختلف کشور خودکشی کرده‌اند. این ارقام نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، افزایش چشم‌گیری را نشان می‌دهد. در سال گذشته خورشیدی ۷۹ تن در سراسر کشور دست به خودکشی زدند. در آن میان ۴۱ زن و ۳۸ مرد شامل‌ بودند. این ارقامی است که از سوی روزنامه ۸صبح گردآوری شده و ممکن آمار واقعی بیشتر از این باشد، اما رسانه‌ای نشده است.

خودکشی در همه کشورهای جهان به انواع مختلف آن وجود دارد؛ اما در افغانستان عمده‌ترین دلیل آن، فقر و خشونت خوانده می‌شود. پس از اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه و ممنوعیت‌های دست‌وپاگیر طالبان، میزان خودکشی‌ها نیز در کشور افزایش یافته است. پس از فروپاشی نظام جمهوری در افغانستان، کتله‌های مختلف اجتماعی کشور را ترک کردند و اکثریت مردم مشاغل خود را از دست داده‌اند. به گفته سازمان‌ ملل متحد، افغانستان در حال حاضر با بزرگ‌ترین بحران بشری و اقتصادی در جهان مواجه است.

دکمه بازگشت به بالا