نبیل: در یک سال گذشته دست‌کم ۶۰ میلیارد افغانی توسط ملا هبت‌الله از وزارت مالیه خارج شده است

۸صبح، کابل: رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور، ادعا می‌کند که در یک سال گذشته حدود ۶۰ میلیارد افغانی، به دستور هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، از وزارت مالیه این گروه خارج شده است.

نبیل شنبه‌شب، ۲۶ حوت، در توییتی نگاشته است که این پول حدود ۵۰ درصد کل عواید گمرکی کشور را تشکیل می‌دهد.

او تصریح کرده است: «بر‌اساس معلومات، در یک سال گذشته در حدود ۶۰ میلیارد افغانی به بهانه مصارف مختلف از آدرس هبت‌الله توسط افراد مختلف به نام‌های مختلف از وزارت مالیه خارج شده است که حدود ۵۰ درصد کل عواید گمرکی را تشکیل می‌دهد.»

نبیل همچنان دلیل استعفای هدایت‌الله بدری، وزیر مالیه طالبان را در‌خواست پول به‌طور «نا‌مناسب و ‌مستقیم» از آدرس ملا هبت‌الله و نزدیکان او عنوان کرده است.

وی افزوده است: «پیشنهاد ملا گل‌آغا  این بود که تمام پول‌ها جهت حساب‌دهی در آینده از طریق حساب‌های بانکی پرداخت شود، اما هبت‌الله و نزدیکانش بر تادیه پول نقد تاکید داشتند. او در نهایت مجبور به استعفا از سمت وزیر مالیه طالبان شد.»

رییس پیشین امنیت ملی به نقل از نزدیکان وزیر مالیه طالبان اضافه کرده است: «این پول برای خرید وفاداری برخی از سران قومی و ساخت و تمویل گروه نظامی چهل هزار نفری که متشکل از اقوام و سر‌سپرده‌های ملا هبت‌الله و افراد نزدیکش می‌باشد که در قندهار تشکیل شده است، به مصرف می‌رسد.»

به گفته او، رهبر طالبان هفته گذشته در غیاب هدایت‌الله بدری، رییسان گمرکات را از میان نزدیکان «معتمدین» خود تعیین کرده و به آن‌ها دستور داده است تا در آینده سهم مصارف قندهار مستقیماً از گمرک‌های ولایات به دفتر وی ارسال شود.

گفتنی ‌است که در تاریخ ۱۷ حوت، برخی رسانه‌ها گزارش دادند که هدایت‌الله بدری، وزیر مالیه طالبان، از سمتش به دلیل اختلاف با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه، کنار رفته است.

هدایت بدری که بیشتر در میان طالبان با نام گل‌آغا اسحاق‌زی معروف است، از نزدیک‌ترین افراد به ملا محمد‌عمر، بنیان‌گذار تحریک طالبان بوده است. آقای بدری بیشتر مسوولیت جمع‌آوری منابع مالی برای جنگ‌جویان طالبان را بر‌عهده داشته است.

دکمه بازگشت به بالا