سال نو و درب بسته مکاتب دخترانه؛ یونیسف بار دیگر به منع آموزش دختران از سوی طالبان اعتراض کرد

۸صبح، کابل: صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه تازه خود از گروه طالبان خواسته است تا هرچه زودتر به دختران اجازه رفتن به مکتب را بدهد.

این نهاد روز سه‌شنبه، ۱ حمل، گفته است که دختران در افغانستان از سه سال به این‌سو به دلیل همه‌گیری کرونا و محدویت‌های طالبان از آموزش و تحصیل باز مانده‌اند و این «محرومیت ناروا» صدمه جدی به روان دختران دانش‌آموز وارد کرده است.

در بیانه یونیسف آمده است: «این عمیقاً ناامیدکننده است که حاکمان در افغانستان مانع از رفتن دختران به مکتب متوسطه شده‌اند. این تصمیم ناروا امیدها و رویاهای بیش از یک میلیون دختر را در هم کوبیده است و نقطه عطف تلخ دیگری در تضعیف مداوم حقوق دختران و زنان در سراسر کشور است.»

در همین حال، فران ایکوزیا، مسوول بخش افغانستان یونیسف، به مناسبت آغاز سال جدید تعلیمی در افغانستان گفته است که از عدم حضور دختران افغان در مکاتب با آغاز سال جدید تعلیمی جداً نگران است.

وی افزوده است: «ما از بازگشت میلیون‌ها پسر و دختر به صنف‌های درس ابتدایی خوشحالیم؛ با این حال، عمیقاً از این‌که نمی‌بینیم دختران نوجوان نیز به کلاس‌های درس خود بازگردند، ناامید هستیم.»

طالبان طی مکتوب رسمی امروز (سه‌شنبه، ۱ حمل) را روز اغاز سال تعلمی جدید برای پسران اعلام کردند؛ در حالی که در مورد زمان بازگشایی مکاتب دخترانه متوسطه و لیسه‌ در کشور‌ چیزی‌ نگفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا