عفو بین‌الملل: طی دو سال گذشته ۲۳۷ تن بدون محاکمه در افغانستان کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: سازمان عفو بین‌الملل گفته است که در زمان حاکمیت طالبان، قتل‌های غیرقانونی افراد مرتبط با حکومت پیشین افغانستان، اعضای جبهه مقاومت ملی، اعضای گروه داعش و افرادی که گفته می‌شود از قوانین طالبان پیروی نمی‌کنند، گسترده بوده و یوناما حداقل ۲۳۷ قتل غیرقانونی را در زمان حاکمیت طالبان ثبت کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل  روز چهارشنبه، ۹ حمل، با نشر گزارشی گفته است که در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، سازمان ملل متحد حداقل ۶۹ قتل غیرقانونی دیگر را که بخش عمده آن‌ها اعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان بودند، ثبت کرده است.

این سازمان همچنان افزوده است که به تاریخ ۲۶ جون سال گذشته میلادی در یک رویداد در ولایت غور طالبان به خانه یک مرد مرتبط با دولت پیشین حمله کرده و شش تن را کشتند که شامل چهار مرد، یک زن و یک دختر می‌شد.

سازمان عفو بین‌الملل از رویدادهایی مانند مجازات اعدام، شکنجه و مجازات ظالمانه، آزادی بیان، تشکل و اجتماع، حقوق زنان و دختران، حمله‌ها و کشتار غیرقانونی و حق سلامتی نیز یادآور شده است.

به گفته این نهاد، مصونیت از مجازات برای چنین جنایاتی در زمان طالبان حاکم است و هیچ تحقیق درست یا شفافی در مورد قتل‌های فراقانونی یا سایر موارد نقض فاحش حقوق بشر وجود ندارد.

در گزارش آمده است که مقام‌های طالبان همچنان وقوع چنین تخلفاتی را رد می‌کنند و یافته‌های سازمان‌های غیردولتی از جمله عفو بین‌الملل را نمی‌پذیرند.

بر پایه اطلاعات این گزارش، فضا برای رسانه‌های آزاد به‌شدت محدود شده است؛ زیرا طالبان محیط ترسناکی را ایجاد و بسیاری از رسانه‌ها را مجبور به تعطیلی کرده‌اند.

این گزارش در حالی نشر می‌شود که طالبان پس از تسلط بر افغانستان، همواره دست به بازداشت، شکنجه و قتل نیروهای امنیتی حکومت پیشین زده‌اند.

این گروه در سال گذشته شماری از شهروندان کشور را به اتهام‌های مختلف شلاق زده و قصاص کرده‌اند.

طالبان در مورد این اقدام‌های‌شان به نهادهای جهانی پاسخگو نبوده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا